Газета «Маяк» та сайт «Краматорск Пост» — знову кращі: моніторинг рівня гендерної чутливості медіа Донеччини у серпні

27.08.2020 | Кількість переглядів: 3 677

Із 11 по 17 серпня 2020 р. було здійснено четверту хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів гіперлокальних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 5 інтернет-видань («Краматорск Пост», «КуМА.City», «Маріуполь.City», «6239com.ua — Сайт Покровска и Мирнограда», «06277.com.ua — Сайт Доброполья») та 5 друкованих видань («Маяк», «Вісті», «Наше слово», «Вперед», «Провинция»). Кожне медіа аналізували за кількомакритеріями: кількістю чоловіків та жінок як експертів/експерток (тих, хто коментує, чию думку цитують) і героїв/героїнь, кількістю фемінітивів, наявністю стереотипних образів, сексистського контенту в журналістських матеріалах іпублікацій на гендерну тематику.

Загалом проаналізовано 406 матеріалів в інтернет- і 124 у друкованих виданнях.

Під час пандемії ми продовжили відстежувати кількість чоловіків та жінок у публікаціях за темою COVID-19. У серпні зберіглася тенденція щодо заповнення інформаційного поля Донеччини передруками офіційної статистики щодо захворюваності на коронавірус, яка лунала з вуст прем’єр-міністра, представників МОЗ, які доповнювали релізи від очільників області, а це – чоловіки. За поодинокими винятками ситуацію коментували головні лікарки, про що свідчить показник «експертки» – у 10% (газети) та 18% (сайти) випадків. Відсотки, які демонструють наявність героїв та героїнь, — це кількість хворих на COVID-19 чоловіків та жінок у статистичних зведеннях. Матеріали, які би розкривали трудові будні медичних працівників/працівниць чи пацієнтів/пацієнток, відсутні. Про заходи благодійників теж не йшлося.

Загалом на інформаційних сайтах у серпні зафіксовано 31% експерток (у червні – 19%) та 50% героїнь (у червні – 44%).

Найвищий показник експерток – у матеріалах про волонтерство/благодійність (100%), кримінал/НС/ДТП (75%), культуру (63%) та соцзахист (60%). Дуже низькі показники цитованості жінок за тематикою «медицина/охорона здоров’я» (4%), «спорт» (20%) та «політика/місцева влада» 27%.

Як героїні у цій моніторинговій хвилі жінки фігурували у матеріалах на теми: «екологія/довкілля» (100%), «розваги/дозвілля» (75%), «медицина/охорона здоров’я» та «інше» (67%). Найменше їх зафіксовано за темами: «спорт» (5 %) і «кримінал/ДПТ/НС» (17%), «економіка/бізнес» та «освіта/наука» по 25%.

У друкованих виданнях кількість жінок як експерток складає 31% (у червні – 36%), як героїнь публікацій – 45% (у червні – 40%).

У cерпні найбільш «жіночою» за кількістю коментарів жінок виявилася тема «соцзахист» (100%). Це пояснюється увагою медіа до коментаря представниці Пенсійного фонду щодо змін у нарахуванні пенсій – теми, до якої має підвищений інтерес аудиторія локальних газет. Такий же показник у 100 % має тема «розваги/дозвілля». Високі показники також у категорії «інше» (70%,  це переважно життєві історії про трудовий шлях, ностальгія за минулим, історичні нариси) та «медицина/охорона здоров’я» (67%).

Найменша цитованість жінок у тематиках: «політика/місцева влада (4%), «економіка/бізнес» (20%).

Топовими позиціями у газетах для героїнь стали матеріали на тему спорту (64%), дозвілля (57%) та політики (52%). Найнижчий показник за темою «кримінал/ДТП/НС» — 27 %, а у більшості тем згадок про жінок як героїнь взагалі немає.

«Мертвий сезон», який припадає на кінець липня-серпень, негативно позначається й на контенті медіа – можна сказати, що вони інформаційно порожні. Кількість матеріалів ніби така сама, як у попередніх моніторингових хвилях, але йдеться в них про врятування котиків чи собачок, ціни та умови місць відпочинку, курйозні випадки на кшталт купання свиней в Азовському морі, а також оголошення про збір коштів на лікування дитині. Також медіа публікували інформацію про склад виборчих комісій. Є багато повідомлень про спартакіади, оголошення грантових конкурсів, традиційно багато хроніки правопорушень, ДТП, пожеж, аварій на водогонах та як святкувати три види Спасів. Переважають безособові тексти, суха статистика відомчих релізів, а також історичні нариси.

Фемінітиви

І в онлайн-медіа, й у газетах у серпневій моніторинговій хвилі ми отримали значно нижчі показники вживання фемінітивів порівняно з червнем – 20% (було 33%) і 7% (було 40%) відповідно. Кількість фемінітивів у друкованих ЗМІ – найнижча в Україні.

У жіночому роді (фемінітиви) медіа Донеччини вживають такі слова:

-          українською мовою: співзасновниця, дизайнерка, художниця, координаторка, кандидатка, мешканка, правопорушниця, пенсіонерка, медпрацівниця, інспекторка

-          російською мовою: медработница, добропольчанка, сотрудница, артистка

Дуже мало використовують фемінітиви журналісти друкованих видань. Але відзначимо, що газета «Вісті» у матеріалі про підготовку до святкування Дня Незалежності написала: «Имя артиста (стки) пока не оглашается».

Контент донецьких медіа переважно російськомовний, і в ньому переважають назви у чоловічому роді (маскулінітиви): заместитель, депутат, начальник, директор, бухгалтер, менеджер, синоптик, свидетель, заместитель, преподаватель, председатель КСН, биолог , библиотекарь, организатор, руководитель, координатор,дизайнер, министр, тренер, врач, продавец, диетолог, фельдшер, учитель. Хоча до більшості з них можна утворити фемінітиви.

В українській мові зустрілися слова «член комісії»,«інспектор», «секретар», «степендіат», «гравець», «переможець», де точно можна було вжити фемінітиви.

Згідно отриманих даних, серед друкованих ЗМІ найбільш гендернозбалансованими були матеріали газети «Вперед» (52% експерток і 40% героїнь), трохи менше – «Маяк»  (33% експерток, 49 % героїнь і «Провінція» (20% експерток і 58%). Найнижчі показники цього разу у газети «Наше слово» (41% героїнь, але відсутні експертки). Вживали фемінітиви у серпні лише «Вісті» та «Маяк» — по 14%.

Відповідно лідером з гендерної чутливості у серпні знову стала газета «Маяк» із індексом 32%. Це видання було також кращим у лютому із показником 47,7 %.

На другій позиції з дуже незначним відривом – видання «Вперед» (30,7%), на третій – «Провінція» (26%). Найнижчий коефіцієнт гендерної чутливості залишається у газети «Вісті» (28%), але це суттєво кращий результат для видання, оскільки попередні показники були 24,7% та 6,7%).

Ситуація в онлайн-виданнях  у серпні така: сайт «Кума.Сіtу» — лідер за кількістю жінок як експерток матеріалів (50% — порівну з експертами), сайт новин «Добропілля 06277» лідирує за кількістю героїнь (57%), близькі показники (53%) у сайту «06239.Новини Покровська и Мирнограда» та «Краматорськ.пост».  Краматорські журналісти також використали найбільше фемінітивів – 57% на відміну від «Кума.Сіtу», в яких немає жодного.

Тож серед інтернет-видань найбільш гендерночутливим у серпні є «Краматорск Пост» із індексом 42,7 %. Цей ресурс також був лідером за результатами квітневого моніторингу із показником 27%.

«Маріуполь.City» — на другій позиції з показником 32,7%, на третій – «6239.com.ua – Cайт Покровска и Мирнограда» з показником 33%.

Стереотипи у медіа

Cайт новин Добропілля у замітці «Добропільські баскетболісти прийняли участь у товариському турнірі у Лозовій» написав: «В запеклій боротьбі БК Добропілля поступилася більш досвідченим ігрокам БК «Восток», але кожна гра – це набутий ігровий досвід, прояв індивідуальної майстерності, шлях до розвитку та майбутньої перемоги. Також враховуючи те, що наша команда складалась більш з дівчат — сили були нерівними, тож результат цієї ігри є позитивним». Автор зазначає спочатку, що досвід гравців різний, але потім робить висновок, що сили нерівні не через досвід, а через те, що грали дівчата. Тим самим транслює стереотип, що «хлопці завжди кращі та більш вправні у спорті, а що ж взяти з дівчат?».

Традиційною є звинувачення жінок у безвідповідальності, і жодного слова – про відповідальність батька: В Мариуполе мама и бабушка отказались забирать девочку из детского сада. Або «При получении денежных средств от «покупателя», горе-мать была задержана в порядке ст. 208 УПК Украины» у матеріалі «Мариупольчанка продавала своего новорожденного ребенка» (сайт «Маріуполь.City»). Запитання: чи є у дітей тати? Чому медіа не цікавиться ними та їхньою відповідальністю перед дітьми?

В одній із публікацій про Яблучний Спас йдеться: «Особенно мед важен для женщин. Если она поест святого меда, то ей будут прощены все прегрешения» — через церковні догми сайт «6239com.ua — Сайт Покровска и Мирнограда» транслює стереотип, що жінка апріорі в усьому винна. А чоловіки безгрішні? Їм не потрібен мед? Не кажучи вже про те, що змістовно – це повний абсурд.

Газета «Вперед» (Бахмут) розмістила на 7-й шпальті публікацію «Кто поднимал «проклятьем заклейменный»? О пощечине общественному вкусу вековой давности». Автор відштовхнувся від жвавого обговорення у соцмережі акції четверо активістів, які виступали проти порушення прав сексуальних меншин. Журналіст підкреслює: «…сексуальных и, как теперь говорять гендерных меньшинств». Далі він робить історичний екскурс в минуле Бахмуту, констатуючи, що такі акції були неодноразово і під час революцій, коли демонстранти закликали до розкутості жінок. Власне, автор веде мову про те, як виховані дівчата співали грубих пісень, і резюмує: «Так что молодежь, смущающая своим поведеним привыкшее к непоколебимой благопристойности старшее поколение – отнюдь не феномен нашего века» та «сколько их еще было и будет тех митингов». Це – типовий приклад підміни понять, коли йдеться про «гендер». І непрофесійності журналіста, який вирішив оцінювати мораль сучасної молоді. Замість того, щоби розібратися, чого ж хотіли ті активісти, або написати про те, як з роками мінялася роль і вплив жінок у суспільстві, про їхні досвіди та успіхи, пояснити, чому важливо прагнути рівності між чоловіками та жінками, редакція розміщує такого роду матеріал з хибними висновками та знеціненням теми.

З позитивних моментів можна відзначити, що поліція проводять просвітницьку роботу з молоддю щодо гендерної рівності і висвітлюють це в медіа: «Поліцейські також розповідали дітям про гендерну рівність, про таке негативне явище як насильство в сім’ї та правила поводження з вибухонебезпечними предметами і правильність дій в таких випадках» (сайт 6239).

Згідно з результатами моніторингу Індекс гендерної чутливості гіперлокальних донецьких медіа у серпні 2020 року становить 31% (у лютому – 32%, у квітні – 31%, червні – 35 %). Ознайомитися з загальними даними моніторингу видань 24 областей України (інфографіка) можна на сайті Волинського прес-клубу.

__________________

Гендерний моніторинг журналістських матеріалів гіперлокальних медіа відбувається в межахпроєкту «Гендерночутливий простір сучасної журналістики», який реалізовується Волинським прес-клубом у партнерстві з Гендерним центром, Незалежною громадською мережею прес-клубів України за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.

Читати також:

Сайт «POKROVSK.NEWS» — лідер з гендерної чутливості медіа у червні. Результати 3-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 12 по 18 квітня 2023 р. було здійснено третю хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази …

Гендер по-луганськи: навіть акула стає героїнею, коли вона росіяноїдка

Втретє за 2023 рік експертки аналізували контент медіа Луганщини, рахуючи жінок і чоловіків, видивляючись розповсюдження гендерних стереотипів (спойлер – таких не побачили) або матеріалів, що навпаки, роблять аудиторію більш досвідченою та толерантною. З 12 по 18 червня 2023 року на дев’яти популярних сайтах Луганської області було оприлюднено 957 матеріалів, і частка жінок серед тих, кого …

Сайт «Вільного радіо» став лідером з гендерної чутливості медіа у квітні, «POKROVSK.NEWS» відстає на 1 %. Результати 2-ї хвилі гендерного моніторингу медіа Донеччини

У період із 10 по 16 квітня 2023 р. було здійснено другу хвилю гендерного моніторингу журналістських матеріалів регіональних донецьких медіа. Дослідженню підлягало 9 інтернет-видань («Вільне радіо»,«Вчасно», «POKROVSK.NEWS», «62.ua — Сайт міста Донецька», «Громада СХІД», «Східний проєкт», «Знамя индустрии», «Новини Донбасу», «0629.com.ua — Сайт города Мариуполя»), друковані видання припинили випуск у зв’язку з початком активної фази російської …

Медіа Луганщини: війни менше, жінок більше

Черговий моніторинг дев’яти популярних онлайн-ресурсів Луганської області продемонстрував збільшення присутності жінок в регіональних новинах. Аналіз 975 матеріалів, що побачили світ з 10 по 16 квітня 2023 року, свідчить, що майже всі редакції більш свідомо, ніж раніше, ставляться до можливості залучати жінок як експерток та використовувати фемінітиви в мові. Так, частка жінок серед тих, кого цитують …