«Третій сектор» в Україні – милиці для «кульгавої» держави? Скільки триватиме реабілітація?

» Повернутися до заходів
Ця подія пройшла

Протягом двох років влада так і не спромоглася створити комплексну програму адаптації майже двох мільйонів вимушених переселенців з Донбасу. Натомість, регулярно поширюються ініціативи, які ускладнюють бюрократичними елементами життя ВПО. То ж функції допомоги та захисту прав цієї категорії населення на себе перейняли громадські організації та активісти.

У четвер, 21 квітня, під час медіа заходу Донецький прес-клуб презентує інтерактивну карту-базу НУО, які надають послуги людям, постраждалим від російської агресії по всій Україні. «Протягом двох років на базі прес-клубу працює «гаряча лінія» для журналістів, на яку наші колеги звертаються у разі пошуку експертів для написання матеріалів про Донеччину, переселенців, тощо. І, як показує досвід, саме громадські діячі знають реальну картину життя, зазвичай готові відверто розповідати про потреби та проблеми ВПО, виказувати критичні зауваження щодо дій державних органів чи інших відомств. Саме тому ми традиційно надаємо контакти співробітників НУО, інформаційно супроводжуємо та популяризуємо їхню роботу. Задля того аби допомогти медійникам в пошуку інформації, громадським організаціям у налагодженні партнерств, міжнародним організаціям — орієнтуватися, так би мовити, в ландшафті українського громадянського сегменту, який надає допомогу ВПО, ми створили загальнодоступну базу-мапу. Організовуючи ознайомчі прес-тури на Західну Україну для журналістів з Донецької області, в ході зустрічей із громадськими діячами ми неодноразово чули від них наступне зауваження: фінансові потоки, спрямовані від донорів на сприяння адаптації, покращення життя ВПО, зосереджені виключно на Схід нашої держави, туди, де зареєстрована левова частка переселенців. В той час як неурядові організації, які працюють в таких регіонах як Івано-Франківщина, Закарпаття, Тернопільщина, мають обмежений доступ до відповідного ресурсу, бо пріоритет надають Донеччині, Луганщині, Дніпропетровщині, Харківщині, Запоріжжю. Тому від імені неурядових організацій Західної України, просимо донорів звернути увагу на відповідну потребу наших колег», — підкреслює координатор проектів ГО «Донецький прес-клуб» Світлана Агаджанян.

«Три перші тижні березня ми моніторили ситуацію з призупиненням довідок та соціальних виплат для ВПО у п’яти східних областях України через інтерв’ю з переселенцями та працівниками пенсійних фондів. Результати моніторингу, на превеликий жаль, показали, що наслідки призупинення виявились для людей дуже трагічними. Черги з тисячі людей, повернення практики видачі талончиків на прийом через два з половиною місяці, ганебні списки з адресами переселенців в інтернеті – все це тільки одні з небагатьох видимих результатів сумнозвісного призупинення. Опитування показало що більшість із тих, хто потрапив у списки СБУ постійно проживали на контрольованій території. Також більшість із тих, кому були призупинені виплати, вказали, що для них неотримання соціальної допомоги від держави є дуже критичним», — розповідає правовий аналітик ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова.

За словами експерта Коаліції патріотичних сил Донбасу Тетяни Дурнєвої, громадські організації, так само як і самі внутрішні переселенці, в нашій країні – це величезний ресурс. «Серед громадських організацій є ті, що надають безкоштовну правову та психологічну допомогу, роздають продуктові набори, навчають переселенців новим спеціальностям (Фролівська, 9/11, Кримська діаспора, тощо). Є організації, які одночасно з прийомом дзвінків на «гарячу лінію» беруть участь в розробці законопроектів, проводять експертні зустрічі і цілі адвокаційні кампанії, спрямовані на захист прав ВПЛ (Восток-СОС, Крим-СОС, Донбас-СОС, ГО «Комітет у справах вимушених переселенців», ВБФ «Право на захист», Ресурсний центр допомоги для внутрішніх переселенців, тощо). Тільки уявіть, що під час підготовки до парламентських слухань 17 лютого надійшло близько 800 звернень від більш ніж 350 організацій, що займаються питаннями ВПЛ. Є організації, які системно займаються вивченням проблеми, залучають міжнародних експертів, розробляють рекомендації. Тільки, на жаль, влада не завжди готова це помічати. Але дуже важливим завданням для чиновників є побачити цей ресурс громадськості, розкрити його і діяти разом», — наголосила вона.

Представники інших громадських організацій також розкажуть про основні законодавчі ініціативи, над якими працюють, про результати співпраці з владою та приклади ефективної співпраці громадських організацій з різних регіонів України. Також свій проект бази ВПО для Міністерства соціальної політики презентують представники БФ «Свої» (волонтерський штаб Фролівська, 9/11). Крім того, активісти поділяться своїми очікуваннями від нового складу уряду та нових Віце-прем’єра та Міністра в контексті вирішення проблем ВПО.

Учасники обговорення:
- координатор проектів ГО «Донецький прес-клуб» Світлана Агаджанян;
- технічний розробник сайту-бази ГО «Донецький прес-клуб» Сергій Могилевський;
- директор БФ «Свої» Оксана Сухорукова;
- експерт Коаліції патріотичних сил Донбасу Тетяна Дурнєва;
- координатор БФ «Восток СОС» Олександра Дворецька;
- правовий аналітик ВБФ «Право на захист» Олена Виноградова;
- координатор ГО «Донбасс СОС» Ольга Гвоздьова;
- координатор Ресурсного Центру для допомоги ВПО Наталія Новикова.

Захід відбудеться 21 квітня (четвер) об 11:00 в конференц-залі №2 інформаційної агенції УКРІНФОРМ (вул.Хмельницького, 8/16).

Детальна інформація:

050 27 33 985 Світлана Агаджанян, 066 270 17 13 Катерина Жемчужникова