Енергоефективність починається з аудиту

02.12.2013 | Кількість переглядів: 3 116

У 2010 році за даними Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Україною було спожито теплової енергії на 60 млрд. грн. Тому, на думку експертів, саме структура енергоменеджменту має вирішити питання раціонального використання енергії як в будівлях, так і на підприємствах: контролювати споживання, запроваджувати програми з підвищення ефективності використання та знижувати затрати на енергоресурси загалом. Міжнародний досвід доводить, що лише адміністративними методами енергоменеджменту можна досягти економії для України до 5%, а це 3 млрд. грн. за рік і це лише на тепловій енергії!

Так, за словами президента Фонду енергоефективності ім. Вернадського Валентини Алдошиної, зокрема промисловці проводять аудит стримано, тому що це досить дороге задоволення. «Наприклад, аби зробити енергетичний аудит для машинобудівного заводу, необхідно близько 500 тис. гривень, у той же час, як сама робота займає від 6 до 8 місяців. Тому наші виробники не поспішають вдаватися до енергоменеджменту. Але думаю, що з часом, кількість підприємств, які скористаються цією послугою, стане в рази більше», — вважає експерт, — «За спостереженнями Інституту енергії та ресурсів, 40 % енергії витрачається в будівлях та спорудах, і тут без точних розрахунків не обійтися». Для підтвердження сказаного Валентина Алдошина навела випадок, що мав місце в одній з європейських країн, де якраз без належних розрахунків та енергоаудиту здійснювали термоізоляцію житлового будинку. В результаті відбувся парадокс: після утеплення будівлі, мешканцям квартир було жарко, і вони відкривали вікна та кватирки. У результаті, енергія, яку нібито економили, виходила на вулицю.

Цікавий факт: у Данії з 5-мільйонним населенням працює близько 3500 енергоаудиторів у галузі теплотехніки і майже 1500 — в галузі електротехніки. На сьогодні в майже 46-мільйонній Україні всього енергоаудиторів близько трьох сотень. Та й рівень цих фахівців не завжди відповідає вимогам сьогодення. То ж, на думку експертів, ця сфера є доволі перспективною в нашій країні. Але поки в Україні так і не прижилося системне й масове проведення енергетичного аудиту, зокрема, об’єктів бюджетної та комунальної сфер.