Для українських бібліотек настав час переглянути принципи своєї роботи, – думка експертів

06.12.2012 | Кількість переглядів: 673

«Співробітники бібліотек у своїй роботі мають зосереджувати увагу не лише на необхідності поновлення читацьких фондів, отриманні комп’ютерів та ремонті приміщень», – вважає керівник громадської організації «Взаємодія» Тетяна Шашкова. – «Аби бути сучасними, бібліотеки мають стати осередками громадської активності. На їх базі можуть створюватись громадські організації, що, в свою чергу, сприятиме фандрайзингу (пошуку додаткових коштів для розвитку закладу). Водночас, керівники бібліотек можуть стати підприємцями, та, використовуючи бізнес-підходи, створювати соціальні підприємства, відповідно, – залучати додаткове фінансування. Такий підхід вже давно використовується за кордоном. Настав час і для українських бібліотек переглянути принципи своєї роботи», –  вважає  громадський діяч.

Аби наблизити українські бібліотеки до вимог сучасності, в Україні у 2008 р. створена програма «Бібліоміст». Все починалося з проведення соціологічного дослідження «Публічні бібліотеки України як місце доступу громадян до інформаційних технологій та Інтернету». «Воно показало, що середня кількість комп’ютерів на одну бібліотеку складає 0,3 (по Донецькій області цей показник 0,5), для потреб читачів одна книгозбірня має 0,1 комп’ютер (Донецька обл. – 0,12, тобто у 704 публічних бібліотеках області для використання читачами було всього 87 комп’ютерів, з них тільки 73 мали доступ до Інтернету. В сільських бібліотеках цей показник був 0,0). По Україні доступ до Інтернету надавали 449 бібліотек, тобто 2,5% від загальної кількості книгозбірень», – розповіла регіональний представник цієї програми в Донецькій області Світлана Бойцова. Для порівняння: у 2007 р. 99,7% публічних бібліотек США надавали громадянам доступ до Інтернету. «При цьому майже 70% бібліотек потребують капітального або косметичного ремонту, лише 50% опалюється в опалювальний сезон, 60% потребують модернізації електричної мережі і лише 25% обладнані сучасними зручними меблями, – підсумувала Світлана. – Таким чином, все це призвело до зменшення кількості відвідувачів в бібліотеках, зниження якості виконання інформаційних запитів громадян».

Щоб виправити  ситуацію та допомогти українським бібліотекам впровадити нові бібліотечні послуги з використанням вільного доступу до Інтернету, Фундація Біла та Мелінди Гейтс (в рамках ініціативи «Глобальні бібліотеки») надала нашій державі грант у розмірі 25 мільйонів доларів, а корпорація Microsoft (додатково) безкоштовно передасть  для публічних бібліотек програмне забезпечення на 9,5 мільйонів доларів.

Як розповіли учасники засідання прес-клубу, за три роки роботи програми «Бібліоміст» в Україні організовано 25 нових тренінгових центрів в обласних бібліотеках, 1620 бібліотек отримали комп’ютери та мережеве обладнання, були підключені до Інтернету, більш 1000 бібліотекарів навчилися користуватися новітніми технологіями, щоб краще обслуговувати відвідувачів.

Світлана Бойцова

В Донецькій області в рамках програми вже 64 бібліотеки отримали 213 комп’ютерів та доступ до Інтернету. Повний список та контакти сучасних бібліотек можна знайти на сайті www.suchasnabiblioteka.org.ua. Комп’ютери надаються бібліотекам на конкурсній основі, і 1 листопада оголошено про початок 4-го раунду конкурсу на організацію нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету. До 3-го грудня публічні бібліотеки можуть подати документи на участь в цьому конкурсі. Ще 7 бібліотек області отримали від програми фінансування за участь в конкурсі співпраці з місцевими громадами на загальну суму 12,8 тис. дол. США. «Таким чином, за три роки роботи програми «Бібліоміст», бібліотеки Донеччини отримали більш 1 мільйона гривень додаткового фінансування на розвиток бібліотечної галузі, – повідомила Бойцова.

Зараз програма «Бібліоміст» оголосила конкурс для ЗМІ «Відкрий для себе сучасну бібліотеку», в якому можна взяти участь до 15 лютого 2013 року. З метою та умовами конкурсу можна ознайомитись тут: http://www.bibliomist.org/ua/about-bibl/novini/689-vidkryy-dlya-sebe-suchasnu-biblioteku-konkurs-dlia-zmi