«Десяте квітня» та решта днів року в Одесі

13.09.2016 | Кількість переглядів: 3 372

Назва для громадської організації «ДЕСЯТЕ КВІТНЯ» дуже незвична, навіть для Одеси, мешканці якої викликають захоплення своїм парадоксальним мисленням та неперевершеною іронією у ставленні до самих себе. Невеличкий екскурс в історію створення добровільного об’єднання активних громадян, які до того мали майже десятирічний досвід роботи у сфері захисту прав людини, розкриває сенс цієї дати.

Ох ці довідки-штампи-постанови... В Кодимі Одеської області переселенці зустрічаються з юристом

10 квітня – день народження голландського юриста, політика, поета, драматурга, одного із засновників міжнародного гуманітарного права – Гуґо Гроція де Грота. Щоправда, сталося це 10 квітня 1583 року, проте його праці стали основою для подальших правничих засад Європи. А, скажімо, у трактаті «Три книги про право війни і миру», який було надруковано 1623 року, Гуґо Гроцій де Грот вперше теоретично розглянув та обґрунтував саму ідею міжнародного права. Будучі неодноразово перевиданим мовами інших країн Європи, трактат знайшов чимало прихильників, а розроблені Гуго Гроціем Гротом положення про права посла в цілому й досі є загальноприйнятими. Днем народження самої організації стало 1 серпня 2012 року, а її назва «Десяте квітня» стала відомою не тільки в Одесі, а й в Одеській області та сусідньому місті Миколаєві та Миколаївський області, які також охоплені увагою одеських правозахисників.

Звертає на себе увагу кредо організації: «Кожен закон, який не може бути підданий критиці, несправедливий закон».

Коли місія нездійсненна

Юрист громадської організації «Десяте квітня» Ольга Ткаченко зізнається, що кожен з її однодумців, щодня спілкуючись з людьми, які потрапили у скрутні обставини, вкладає в свою роботу душу, прагне максимально допомогти. Проте в деяких випадках відчуває повне безсилля перед чинною системою законодавства та діями органів влади. І найбільш болюча, у прямому сенсі, проблема – це становище майже 300 переселенців — осіб з інвалідністю, у тому числі на візках, які на початку бойових дій на сході України були перевезені та тимчасово розміщені в одеському санаторії «Куяльник».

Санаторій – це заклад для лікування та оздоровлення і не може бути місцем постійного проживання, тому питання розселення із санаторію та вирішення житлових проблем ВПО почали загострюватися ще на початку 2015 року.

В липні 2016 року місцевою владою було запропоновано варіанти соціального житла, проте люди із важкими формами захворювань не можуть фізично існувати у запропонованих чиновниками приміщеннях: у віддалених населених пунктах відсутні лікарні, необхідні зручності та немає можливості лікування та догляду. Родини, в яких є особи з особливими потребами, витрачають на ліки практично усі пенсії, не спроможні самостійно оплачувати наймане житло у курортному місті, де вартість оренди найменшої квартири починається з 3 тисяч гривень, плюс оплата комунальних послуг.

Юристи організації «Десяте квітня» в умовах, що склалися, підключаються до розв’язання цієї проблеми в межах своєї компетенції та можливостей.

Юрист ГО «Десяте квітня» на зустрічі з переселенцями в Управлінні соцзахисту Ширяївської РДА

– На теперішній час місцева влада  запропонувала 4 варіанти соціального житла для ВПО, які мешкають в санаторіях, — розповідає Ольга Ткаченко. – Ці варіанти різні за умовами проживання, і не кожен з переселенців може переїхати проживати туди через їх стан здоров’я. Кожного дня наші юристи, у будь-який спосіб намагаються захистити права ВПО. Але ми не є представниками влади. Ми не можемо надати всього того, чого потребують ці люди. Якщо ми говоримо про ситуацію, яка склалася з розселенням людей в санаторіях, то ми поїхали, оцінили, наскільки запропоноване соціальне житло придатне для проживання та для яких категорій осіб. І насправді, ми можемо говорити, що воно не настільки погане, як це висвітлюється в окремих  ЗМІ. Так, звісно, не всі особи з інвалідністю, які мешкають в «Куяльнику», можуть переїхати на нове місце. Але є люди, які можуть проживати там.  Там є недоліки, але вони не такі страшні. До того ж у серпні до Одеси приїжджав заступник міністра з питань ТОТ та ВПО Георгій Тука, він також офіційно заявив, що буде сприяти пошуку соціального житла по всій території України, придатного для тих людей, на відміну від варіантів, запропонованих адміністрацією Одеської області.

Юридична допомога доступна кожному

Співробітники «Десяте квітня» почали опікуватися проблемами переселенців одразу ж, як тільки в Одесі з’явилися ті, хто змушений був покинути окупований Крим та Донбас. Ольга згадує, що тодішні першочергові нагальні потреби — житло, харчування – були вирішені в місті оперативно. Але як досвідчені юристи вони розуміли, що в подальшому у цих людей виникатиме величезна кількість суто юридичних проблем.

Громадські активісти подали заявку і отримали грант на надання правової допомоги ВПО від Агенції ООН у справах біженців, і зараз реалізують цей проект. Першочергова увага – особам з інвалідністю, особливо тим, хто без сторонньої допомоги не може пересуватися та відвідувати різні установи. Тож активісти «Десятого квітня» на постійній основі, не менш одного разу на тиждень, самі відвідують місця компактного проживання  переселенців, у тому числі і в санаторії «Куяльник», санаторії «Сенетатя» (смт Сергіївка, Білгород-Дністровського району) та інші. Проводять право-освітні заходи, надають індивідуальні консультації. Важливо, що одеські правники захищають інтереси переселенців у судах, і, як свідчить Ольга, мають виграні справи. Ось одна з історій, яку повідала Ольга:

- В нас є жінка, яка мешкає в санаторії «Куяльник» разом зі своєю дитиною-інвалідом. В Донецьку в неї померли близькі родичі – батько і рідний брат. Юристи ДК допомагали в судовому порядку отримати свідоцтво про смерть спочатку батька, потім брата. Особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України встановлені Цивільно-процесуальним кодексом України, до якого на початку року були внесені зміни, та закріплено, що такі справи розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. Більш того, рішення, ухвалене судом по справі, підлягає негайному виконанню.

Заяву клієнтки було розглянуто в день подачі до суду та в той же день було отримано свідоцтво про смерть, після чого вона звернулася до нас знову щодо вступу до спадщини, і зараз ця справа перебуває ще на розгляді. Є декілька питань щодо аліментів на сина, і зараз юристи в процесі розв’язанні цієї проблеми. Взагалі по таких справах є досить позитивна практика, проблем не виникає. До правозахисників ДК часто звертаються щодо припинення виплат пенсій та інших видів соціальної допомоги. У скаргах перерва тривала не більше трьох місяців. Ми з’ясували, що в переважній більшості ці випадки пов’язані із затримкою державного фінансування. Тобто виплати їм були нараховані, але люди не отримували гроші через відсутність своєчасного фінансування. Отже, є позитивні рішення судів, є справи на розгляді, надаються інші види допомоги ВПО, жодній людині в цій допомозі ми не відмовили.

Тиждень мрій - підтримка ініціатив переселенців

Мріяти можна і потрібно

Сьогодні ГО «Десяте квітня» має можливість надання грантової підтримки громадських ініціатив переселенців за фінансової підтримки Агентства ООН у справах біженців на суму до 15 тисяч гривень, цього року заплановано виділити гранти на 10 ініціатив. Форму заявки для участі у грантовій програмі можна легко знайти на сайті «Десяте квітня», заповнити і відправити організаторам. 7 таких ініціатив уже здійснені, зокрема – проект «Тиждень Мрій», до якого долучилися й волонтери сімейного правопросвітницького клубу «Одеська Мрія». Цього року у розпал літніх канікул волонтери, психолог і педагог відомого в Одесі клубу провели з дітьми переселенців в санаторіях «Сенетатя» та «Куяльник» розвиваючі заняття з англійської мови, ознайомчий курс з інформаційних технологій та розвиваючі заняття з хендмейду.

У дітей-інвалідів не було можливості не те, щоб виїхати на повноцінний оздоровчий відпочинок після сидіння за партами, але й навіть розважитися на найпростіших атракціонах у доступних місцях відпочинку, бо в їхніх батьків не вистачало грошей на найнеобхідніше, тож діти нудьгували у замкненому просторі лікувальних закладів. А завдяки проекту «Тиждень Мрій» у них був шанс зібратися всім разом дружною компанією, дізнатися цікавеньке про новітні комп’ютерні технології та побачити їх, взяти участь у віртуальній подорожі Англією, поспілкуватися із психологами, і, звісно ж, було безліч розваг із піснями і активними іграми. А за підтримки організації Universal Aid for Children of Ukraine діти поласували цукерками, печивом, соками, отримали призи. Їхні батьки також зарядилися позитивом, допомагали волонтерам розважати дітей і самі часом захоплювалися так, що «впадали у дитинство».

Врятувати від сомалійських піратів та зелених чоловічків

Сімейний правопросвітницький клуб «Одеська Мрія» не тільки партнер ГО «Десяте квітня» у допомозі переселенцям, а й веде самостійні проекти. Голову правління клубу Галину Фют до благодійної діяльності підштовхнули… сомалійські пірати. Це не кіношна історія, а реальне захоплення найсправжнісінькими сомалійськими піратами балкера «Аріана» у полон в Аденській бухті 2 травня 2009 року. Екіпаж складався з 24 українців, проте всю відповідальність за їх звільнення Україна звалила на власника балкера – грецьку компанію, яка не збиралася платити піратам призначений ними викуп. Тож моряки-одесити були бранцями сомалійських піратів майже 8 місяців. І ще майже місяць знадобився, аби дістатися рідної Одеси. Увесь цей час їхніх рідних, які не мали жодного зв’язку із полоненими, підтримували небайдужі одесити. Мами, дружини об’єдналися і створили благодійний фонд допомоги морякам «Ассоль», одним із співзасновників якого була Галина Фют.

Галина Фют

- Мені було цікаво надавати допомогу сім’ям не тільки в екстремальних ситуаціях, а й соціально незахищеним сім’ям Одеси і області, – говорить Галина сьогодні. – Тому і була створена організація з такою гучною назвою: «Одеська мрія». Це було в березні 2014 року. Настав травень-червень, і ми побачили, що потрібна допомога насамперед сім’ям моряків, які покидали окупований Крим, і далі стали прибувати сім’ї з Донецької і Луганської областей. Як зараз пам’ятаю: це були діти з генетичними захворюваннями, які приїхали на Паралімпійські Ігри до нас в Одесу в червні і, нажаль, не могли повернутися додому. Тому що там вже йшли військові дії. Це були дві родини, потім приєднувалися інші сім’ї, які виїжджали з мамами або з родичами, якими ми опікувалися. Це гуманітарна допомога, ліки, розміщення — і в місті, і в області. І такі всі прибували і прибували… Першими спонсорами для них у 2014 році стали наші одеські бабусі, які давали каструльки, сковорідки, постільну білизну — всім ділилися. Потім від нас було вже звернення до діаспори по всьому світу, до людей, які виїхали з України, але залишилися небайдужими. Тож у нас є партнери-меценати в Америці, Латвії, Туреччині. Та й регіони нашої країни намагаються допомогти по можливості. І в нашій організації є чудові мами-переселенки, які стали волонтерами, допомагають сім’ям, які виїхали з Криму, з Донецької області. Минулого року ми допомогли майже 200 дітям. Понад триста сімей переселенців цього року отримали нашу допомогу: юридичну, психологічну, канцтовари для школярів. А ця акція для дітей з родин, які мешкають у санаторіях, була названа «Тиждень мрій» тому, що нам хотілося, аби мрії наших дітей втілилися в реальність, щоб діти, які приїхали з Криму, з Донбасу, здружилися з нашими дітьми, і щоб росло покоління, яке хоче миру, дружби.

«Переселенці є громадянами України, і ми хотіли би, щоб вони відчули себе в Одесі, як вдома»

Галина Фют також добре обізнана з ситуацією перебування в одеських санаторіях переселенців-осіб з інвалідністю.

– Повинна бути національна програма допомоги таким людям, у інвалідів та тих, хто їх супроводжує,  повинні бути всі пільги, які гарантує держава, – твердо говорить Галина. Але ж не всі можуть розраховувати на таке повне соціальне забезпечення, підкреслює правозахисниця і пояснює: – Що стосується тих, хто може працювати, вони повинні знаходитися не тільки в Одесі. Є багато по області місць, де не інваліди, ще раз підкреслюю – працездатні могли б поїхати в маленькі поселення і розвивати їх. На жаль, люди не готові виїжджати з Одеси. Але все одно потрібна державна програма і ті місця, куди б люди могли переселитися і мати гідне життя, яке вони мали в Донецькій і Луганській областях.

У Веселиновому на Миколаївщині ДК залучило до зустрічі з переселенцями заступника голови РДА та представників соцзахисту

У громадській організації «Десяте квітня» за ці роки також впевнилися у тому, що тільки волонтерської підтримки для повної інтеграції переселенців у нову громаду недостатньо. Юрист Ольга Ткаченко пояснює:

- На базі ГО «Десяте квітня» діє невеличкий Одеський центр соціальної підтримки для сімей переселенців. В Центрі надається допомога з пошуку роботи, житла. Проводилися безоплатні тренінги з працевлаштування за підтримки Центрів зайнятості. Звичайні речі, які для нас прості – для переселенців є важкими через незнання міста, його районів, де знаходяться потрібні їм державні установи, їм немає де залишити дитину на годину-дві, поки мама буде перебувати у закладі з вирішенням своїх питань. Тож на такий випадок наші волонтери проводять заняття з дітьми, поки їх мами зайняті. Як правозахисники ми намагаємося надавати комплексну допомогу та зробити максимум для того, аби інтегрувати людей в нашу громаду. Внутрішньо переміщені особи, переселенці є громадянами України, і, звісно, ми хотіли би, щоб вони відчули себе в Одеській громаді, як вдома. Тому намагатимемося в рамках наших можливостей робити для цього якомога більше. Але ж, звісно, якщо оцінювати ситуацію, яка складається з переселенцями сьогодні – це дуже важко робити через те, що 90% цих осіб, насамперед, потребують вирішення на державному рівні питання із забезпеченням їх соціальним житлом.

А поки що, як то кажуть – чим можемо, тим і допоможемо. Кілька цифр, за кожною з яких – долі переселенців. До ГО «Десяте квітня» в рамках проекту «Надання безоплатної правової допомоги та інших видів захисту внутрішньо переміщеним особам», протягом цього року щомісяця звертається від 50-ти до 100 нових відвідувачів, надається до 300 консультацій, в судах перебуває 14 судових справ.

Контакти:

ГО «Десяте квітня»:

Одеса, вул. Героїв Крут (В. Терешкової), буд. 15, оф. № 512, 5-й поверх

Сайт: http://desyatekvitnya.com

 https://www.facebook.com/profile.php?id=100004950272603&fref=ts

Юристи:

095 289 26 81 – Богдан

095 695 51 06 – Тетяна

098 307 08 69 – Ельвіра

093 423 81 33 – Анна

в Миколаєві – вул. Шевченка, 50.

063 748 00 66 – Анна

097 247 01 07 – Юлія

в Кропивницькому – вул. Велика Пермська, буд. 11/2.

099 167 09 99 – Володимир

Одеський центр соціальної підтримки для сімей переселенців

Одеса, вул. Героїв Крут (В. Терешкової), буд. 15, оф. № 510.

Контактна інформація: 067 832 8587 — Марина, odesa.centr2016@gmail.com

https://www.facebook.com/profile.php?id=100004950272603&fref=ts

Сімейний правопросвітницький клуб «Одеська Мрія»:

Одеса, вул. Комітетська, 24Б, офіс 14

https://www.facebook.com/OdessaDream/?fref=ts

Голова правління — Галина Фют: president@odessadream.org , G0610@yandex.ru

Матеріал рос.мовою можна завантажити тут: «Десяте квітня» и остальные дни года в Одессе.RUS

Читати також:

«Мій будинок — моя фортеця»: як переселенці у Львові вирішують житлові проблеми?

Что нам стоит дом построить?  …Я подумал, что тужить? Нужно взяться нам и строить… Саме ці рядки згадалися під час розмови з представниками організації «Громадський рух переселенців Донбасу». І в цій асоціації немає ні краплі іронії. Ця команда заслуговує на повагу й підтримку. Адже, незважаючи на те, що проекти будівництва житла для переселенців настільки складні …

Кібуц: Тут всіх чекають, але нікого не тримають!

Добротний двоповерховий гуртожиток, широкі алеї та господарські будівлі – ось, що таке комуна, яку побудував для переселенців благодійний фонд «Добрий самарянин» у селі Маяки Одеської області. Це єдиний в своєму роді кібуц (колективне господарство — ред.) в Україні.   — Діти не повинні бачити війну, діти не повинні бачити смерть, тому, коли благодійний фонд «Добрий …

Між нами немає стіни

Громадська організація «Калинове гроно» працює у Сумах вже понад 20 років. Раніше вона  об’єднала батьків-вихователів дитячих будинків сімейного типу всієї Сумщини, а тепер зайнялася ще й допомогою тим, хто став у своїй країні вимушеним переселенцем — людям з окупованого Криму і східних областей України. Сумщина, за підсумками анкетування населення, проведеного ГО «Калинове гроно», виявилася однією …

В Одесі власну справу розпочинають пліч-о-пліч переселенці та воїни АТО

«Новий відлік 2.0» — це програма, яку вже другий рік поспіль реалізують в Одесі та області. По суті вона є бізнес-інкубатором, у якому допомагають створити новий бізнес або підтримуть існуючий. Але учасниками можуть стати лише тимчасово переміщені особи, демобілізовані учасники антитерористичної операції та члени їх сімей. Цього року програма зазнала змін та модернізувалася. Щоб відповісти …