Дешеві кредити під гарантії держави стають доступними для малих фермерських господарств

10.12.2021 | Кількість переглядів: 2 494

Верховна рада ухвалила законопроєкт «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві». Простою мовою про те, що сказано у документі, розказують юристи системи БПД

Безоплатна правова допомога (БПД) – правова допомога, яка гарантується державою та повністю або частково надається за рахунок коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та інших джерел.
Закон № 3205-2 «Про Фонд часткового гарантування кредитів у сільському господарстві» прийнято у листопаді 2021 року. В уряді зазначають, що фонд буде виконувати функції із забезпечення підтримки суб’єктів мікропідприємництва, малого та середнього підприємництва, ФОП, що провадять діяльність у галузі сільського господарства, шляхом часткового гарантування виконання зобов’язань таких суб’єктів за кредитними договорами.
Юристи БПД розтлумачують порядок дій та радять будь-які нюанси уточнювати безпосередньо у системі місцевої мережі БПД. Наразі фахівці уточнюють ключові положення та основні меседжі закону про Фонд часткового гарантування кредитів в аграрній сфері.
Ухвалення закону про Фонд юристи називають одним з ключових елементів земельної реформи. За їх оцінками, завдяки земельній реформі малі фермери зможуть брати дешеві кредити і таким чином викупити земельні ділянки, які вони орендують. Отже малі та середні господарства отримають можливість ведення бізнесу на рівних фінансових умовах із великими аграріями.
За словами правників, економічні прогнози показують, що завдяки впровадженню ринку землі ВВП щороку додатково зростатиме на понад 3%.
У Мінагрополітики відмічають, що аграрний сектор України демонструє упевнене зростання, а міністерство налаштоване посилювати та підтримувати саме дрібних та середніх фермерів.


Що дає Фонд?

Фонд створюють для дрібних сільгоспвиробників, які обробляють до 500 гектарів. Він має спростити отримання кредитів для тих фермерів, які не мають кредитної історії, або ж не володіють достатньою заставою для покриття ризиків за банківськими кредитами.
За допомоги створеного фонду, фермери отримають більші можливості для купівлі сільгоспземель, довгострокового фінансування проєктів (техніка, обладнання, капітальні витрати, будівництво, тощо) та поповнення обігових коштів для вищевказаних витрат.

Які запобіжники для мінімізації ризиків


За словами міністра аграрної політики та продовольства України Романа Лещенка основна мета закону – фінансування та доступ до кредитів малих та дрібних фермерів.
«Фонд надаватиме гарантії обсягом до 50 % непогашеної суми основного боргу та гарантії на строк дії кредитного договору, але не більше 10 років. Головна умова – у власності та/або користуванні аграріїв повинно бути не більше 500 га землі, і вони мають спеціалізуватися на первинному виробництві сільськогосподарської продукції», – зазначив Роман Лещенко. – Загалом він (Фонд) становитиме близько 3 млрд грн. А його діяльність дозволить профінансувати аграріїв на суму 24 млрд гривень».
Крім того, в законі сказано, що обсяг наданих непокритих гарантій не може перевищувати більше ніж у 4 рази розмір регулятивного капіталу Фонду, порядок визначення якого встановлює НБУ.

Джерела наповнення Фонду

Учасниками Фонду, окрім держави, можуть бути міжнародні фінансові організації та інші юридичні особи. Це дає можливість залучити до Фонду кошти міжнародних фінансових організацій, перестраховиків та донорів для збільшення обсягу гарантій.
У ЄС також повідомили, що готові підтримати Фонд.
«Механізм часткового гарантування кредитів забезпечить доступ українським дрібним фермерам до фінансування та доступних кредитів, щоб вони могли купувати сільськогосподарську землю та інвестувати у свій бізнес. ЄС готовий підтримати Фонд», — написав голова Представництва ЄС в Україні Матті Маасікас Маасікас.

Підготувала Лариса Білозерова