Державні закупівлі за бюджетні гроші: чи можна вважати тендери на Донеччині чесними і прозорими?

23.10.2012 | Кількість переглядів: 668

Минулого року в Донецькій області експерти громадської організації «Центр політичних студій і аналітики» перевіряли сферу освіти. В той же час ними була розроблена унікальна методика, що дозволяє аналізувати діяльність тендерних комітетів. У результаті, при моніторингу закупівель продуктів харчування для садків і шкіл виявили масові порушення, які надалі були усунені. На сьогодні в нашій області використання цієї унікальної методики триває: вже була створена мережа цивільних аудиторів, що займаються з травня поточного року контролем у сфері державних закупівель. Під цей моніторинг потрапили: Донецька облдержадміністрація, Донецька і Жданівська міські ради, Великоновосілківська, Волноваська, Володарська, Красноармійська і Першотравнева райдержадміністрації.

«З травня по жовтень 2012 року ми надіслали органам влади більше 70 загальних інформаційних запитів і 20 – уточнюючих», – розповів заступник голови Макіївської міської громадської організації «Батьківщина» Сергій Карелін. – «Тематика була наступною: забезпечення дітей з багатодітних і соціально незахищених сімей і допомога їм в підготовці до нового навчального року; купівля і обслуговування оргтехніки; кошториси витрат на утримання і ремонт адміністрацій; ремонт стадіонів і спортмайданчиків; оплата послуг зв’язку; витрати на канцелярські товари; обслуговування автомобілів і закупівля паливно-мастильних матеріалів.

Щодо забезпечення дітей з багатодітних і соціально незахищених сімей, експертами було встановлено, що у більшості адміністрацій Донецькій області, що підпадали під моніторинг, подібна допомога не надається. Єдина районна державна адміністрація, що надала допомогу вищезгаданим категоріям сімей, — Першотравнева, сума становить 8 957,00 грн.

«Що стосується закупівлі оргтехніки… наприклад, Донецька міська рада в поточному році витратила 89 476 гривень, але, оскільки ця сума не перевищує 100 000 гривень, тендер, природно, не проводився. Цьому є пояснення. Багато адміністрацій, коли роблять держзакупівлі, свідомо намагаються не виходити за рамки ста тисяч, а в деяких випадках спеціально намагаються занижувати суми, для того щоб не проводити тендери», – акцентував Карелін і додав: «Проаналізувавши витрати на утримання адміністрацій, було встановлено, що левова частка коштів йде на заробітну плату: це біля 70% від загальної суми поточних витрат. Хочу зауважити, що районним адміністраціям виділяється катастрофічно мало грошей (сумарні витрати не перевищують 3 мільйонів гривень), тоді як, наприклад, Донецька міська рада свої витрати лише збільшує (у поточному році вже було витрачено близько 19 мільйонів гривень). І це попри те, що президентом було оголошено: треба економити кошти. Донецька облдержадміністрація, у свою чергу, намагається економити, і з кожним роком скорочує свої витрати».

Аналізуючи відповіді щодо оплати послуг зв’язку, представники проекту виявили цікаву деталь: міськрада м. Жданівка уклала безстроковий договір з ТОВ «Телефонна компанія «Дейта-трейд». «Це, в свою чергу, суперечить бюджетному законодавству, згідно з яким договори на послуги зв’язку складаються щороку», – зазначив пан Сергій. – «Ми також дійшли висновку, що найпотужнішим покупцем подібних послуг є Донецька міська рада — витрачені 250 тис. гривень. Витрати інших адміністрацій не перевищили 100 тис. гривень».

Що стосується забезпечення канцелярськими товарами органів влади, на думку фахівця, є небезпечні моменти по процедурах тендерів, коли упродовж трьох років укладаються договори з одними і тими ж фізичними особами підприємцями або приватними компаніями, що дає привід думати про кумівство та закупівлі з відкатами для чиновників за завищеними цінами (в порівнянні з ринковими).

«Донецька міськрада, приміром, робить закупівлі канцелярії у таких компаній: ТОВ «Культтовари+» і ТОВ «Спортивний клуб С. Бубки». Виникає питання: невже немає ніяких інших фірм? В інших містах був хоч би перелік постачальників канцелярських товарів. У Донецьку ж — всього 2 постачальники, і цей список не оновлюється. У місті Жданівка аналогічна ситуація — канцтовари купуються тільки у одного підприємця. Крім того, треба зауважити, що найбільшими проблемами є: закритість наших чиновників і небажання давати повноцінні відповіді громадянам. Мало того, що адміністрації часто не відповідають у відведені законом терміни, але й створюють підзаконні нормативно-правові акти, що дозволяють не відповідати на ті питання. Керуючись результатами нашої роботи, можна зробити висновок, що громадський контроль з боку населення практично нульовий, оскільки «випадають» з уваги «малі» суми закупівель до 100 000 грн. Чиновники спокійно можуть занижувати суму витрат нижче цієї позначки і при цьому — залишатися безконтрольними», – підсумувавС. Карелін.

Довідка: проект «Реалізація методики громадського моніторингу — основа прозорості державних закупівель» реалізується з травня 2012 р. в Запорізькій і Донецькій областях у рамках спільної ініціативи Pact Inc., Міжнародного фонду «Відродження»  і Фонду Східна Європа. Мета роботи: провести громадський моніторинг діяльності тендерних комітетів — головних розпорядників бюджетних коштів в розмірі від 10.000 до 100.000 гривень при закупівлі ними товарів і послуг на потреби діяльності місцевих органів влади, обласних і районних держадміністрацій, виконкомів міськрад, на виконання державної політики у сфері сім’ї, молодіжної політики, фізичної культури і спорту.