Децентралізація та війна: які зміни впроваджувати на Донбасі?

05.03.2015 | Кількість переглядів: 2 469

Для Донбасу зараз вкрай необхідно прийняти спеціальний закон, який би там врегулював особливості діяльності органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади в нинішніх умовах. Варіантів такого законопроекту є декілька.

Таку думку у коментарі прес-клубу висловив експерт програми ЄС “Підтримка політики регіонального розвитку в Україні, автор проектів реформ місцевого самоврядування Анатолій Ткачук.

На сьогодні території де не було сепаратизму, де не було бойових дій, де мир та спокій, там діє місцеве самоврядування відповідно до нинішніх законів та діючої Конституції України і так має бути далі. Друга частина, це територія, яка була під окупацією під сепаратистами, зараз звільнена і там не має бойових дій. На цих територіях ми маємо ситуацію, що частина органів місцевого самоврядування просто розбіглись, частина перейшла на бік ДНР та ЛНР і їх просто фізично немає. Тому тут має відбутися передача значної частки повноважень органів місцевого самоврядування до місцевих державних адміністрацій. Тому що неможливо залишити території без юридично законних способів прийняття рішень. Наприклад, призначення керівників бюджетних установ чи комунальних підприємств в умовах, коли немає органів місцевого самоврядування. Частина керівників розбіглися, або були вбиті… Хтось має здійснювати розпорядження бюджетними коштами,той «хтось в цих умовах є місцева державна адміністрація. Ще одна група територій, які знаходяться зараз в умовах жорсткого етапу військового протистояння. В цих умовах взагалі мають діяти зовсім інші підходи: там має існувати ще й основна «скрипка» — військові адміністрації, тому що це спеціальні режими переміщення людей, це спеціальні режими інформаційного простору, це спеціальні режими прийняття рішень та їх виконання» — зазначив експерт.


Щодо наповнення бюджету на територіях, де діє особливий порядок,
Анатолій Ткачук акцентував, що справа в тім, що по-перше там нема кому приймати бюджет, основа податкових надходжень там зламана. «Тобто там бюджети будуть формуватися за рахунок прямих надходжень від державного бюджету. Це треба зрозуміти і урегулювати на рівні закону, який має дати основні рамки, аби Кабінет Міністрів вирішув дуже швидко у кожному конкретному випадку. Тому що ми бачимосьогодні: обстріляли одне місто, завтра якесь село звільнили українська армія, або якесь село захопили сепаратисти… Тобто в таких умовах, коли все змінюється дуже швидко має бути орган з повноваженнями для оперативного прийняття рішень. На жаль, поки такого не існує… Життя випереджає…», - розповів А. Ткачук. Водночас, він запропонував, в рамках нинішніх областей Донецькоі і Луганської створити нові адміністративно-територіальні утворення з новим статусом.

«Щодо податків та бюджету. В принципі філософія змін, які були ухвалені, є стратегічно правильними. Це перехід до європейської моделі, коли створюють механізми зацікавленості місцевого самоврядування у тому аби розвивати місцеву економіку і розвивати спроможність своїх територій. З одного боку, це правильне рішення. Та є ще одне питання: чи є логічними ці зміни. На жаль, у нас як завжди є купа політиканів, які думають лише за рейтинг і піар на телебаченні, вони не дали фактично зробити перший крок у формуванні спроможності і, відповідно, передачі повноважень спроможнимгромадам. Тому нічого не залишалося як робити третій крок – фінансову децентралізацію. Цей третій крок зроблений — відбулись зміни у бюджетному та податковому кодексах. Відповідно цим змінам, лише міста обласного значення отримали європейську модель бюджетування, а також райони. Всі решта, міста районного значення, сільські і селищні ради від цього досить сильно постраждали. Але приклад міст та районів, які отримали додаткові це має стимулювати процес об‘єднання громад”, — підсумував А.Ткачук.

В свою чергу, дізнатися як самі українці ставляться до децентралізації можна дізнатись з інфографіки.  Відповідне соціологічне дослідження виконано Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва».

Читати також:

Медіа Луганщини: попри війну жінкам в інфопросторі місце є!

Зміст 1028 новин, що побачили світ на дев’яти найбільш популярних сайтах Луганщини з 13 по 19 лютого 2023 року, продемонстрували, що Індекс гендерної чутливості онлайн-видань в регіоні наразі дорівнює 39%. Переважна більшість текстів (94%) стосуються війни. Однак, незважаючи на начебто суто «чоловіче обличчя» війни, луганські медіа намагаються об’єктивно висвітлювати події, пишучи про жінок-політикинь, комунікаційниць, військових, …

Дія, що нас врятує

В цій війні ми всі дорослішаємо. Процес нелегкий, болісний, інколи навіть кривавий. Проте безпорадність держави щодо постраждалих людей змушує ставати активнішими та відповідальнішими. І це природно — якщо в одному місці чогось бракує, в іншому воно має з’явитися. Неприродно те, що все відбувається швидко, зненацька, приголомшено несподівано. Мить – і ти у чужому місті без …

Олексій Загребельний: «Ми не допомагаємо переселенцям. Ми допомагаємо тим, у кого є проблеми»

Вам потрібна специфічна допомога? Записуйте: місто Суми, громадська організація «Клуб «Шанс». «Нам неважливо, звідки й хто ця людина…» –… Ситуації? О, ситуації у нас різні були! Наприклад, у міліцію кілька разів забирали, – посміхається Валя. – Ми тоді працювали за проектом фонду «Відродження» для підтримки пацієнтів, вимушено переміщених із зони АТО. А там передбачалися й …

Кібуц: Тут всіх чекають, але нікого не тримають!

Добротний двоповерховий гуртожиток, широкі алеї та господарські будівлі – ось, що таке комуна, яку побудував для переселенців благодійний фонд «Добрий самарянин» у селі Маяки Одеської області. Це єдиний в своєму роді кібуц (колективне господарство — ред.) в Україні.   — Діти не повинні бачити війну, діти не повинні бачити смерть, тому, коли благодійний фонд «Добрий …