Чому переважна кількість українців не зберігає гроші у банку?

18.11.2013 | Кількість переглядів: 1 546

В Україні десятки мільйонів вкладників. Декілька років тому проводилося дослідження інформованості населення  у сфері фінансів. 25% опитаних респондентів були впевнені, що жодних гарантій вкладів в Україні не існує. Точну суму відшкодування вкладів змогли назвати лише 7% опитаних (на той момент – близько 150 тис.осіб).  Про це заявили експерти Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) під час засідання у Донецькому прес-клубі.

«Як показала остання криза, від поінформованості вкладників залежить рівень довіри до банківської системи країни. В екстремальних умовах, коли виникають системні кризові явища, це один з факторів, що прискорює дестабілізацію ситуації в геометричній прогресії, — сказав журналістам заступник директора-розпорядника Фонду Андрій Оленчик. — Це стосується не тільки України, але й держав Європи та США. Підвищення рівня фінансової обізнаності населення є фактором збереження фінансової стабільності».

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб – державна установа, яка розпочала свою роботу в 1998 р. На той час це була своєрідна відповідь на економічну кризу в Україні 1994-1997 рр., коли закрилося чимало банків. За 15 років діяльності ФГВФО здійснив відшкодування вкладникам 34 установ згідно рішенню Нацбанка. За цей час більше 400 тис. громадянам була виплачена сума більше 7 млрд. гривень, і, за словами директора  Фонду Олени Шарової, з жодним вкладником не виникло ані проблем, ані затримок по відшкодуванню, навіть під час кризи 2008-2009 рр. «Так було до сіх пір, так буде і надалі», — підкреслюють експерти Фонду.

Вони наголосили на тому, що гроші, які люди довіряють банкам, не тільки дають змогу отримувати додатковий дохід, але стимулюють  розвиток економіки — так підтримується її конкурентоздатність. Тому рівень довіри та обізнаності напряму впливає на те, скільки коштів реально працює, а не знаходиться «під матрацем» у кожного.

«За 15 років кількість вкладників зросла в 10 разів, а сума заощаджень, акумульованих в банківській системі, — більш ніж в 100 разів. Для нас це позитивний сигнал, що ми йдемо в правильному напрямку», — говорить А.Оленчик.

Якщо до 2012 Фонд виконував функції так названої «виплатної каси», установа лише відшкодовувала кошти, то після прийняття Закону до ФГВФО перейшли повноваження здійснення тимчасової адміністрації, а потім й ліквідації. Суттєвою зміною стало те, що після прийняття рішення Нацбанком про визнання банку неплатоспроможним наступного дня Фонд вводить тимчасову адміністрацію (вона вводиться тільки на три місяці). «Попередньо тимчасова адміністрація могла функціонувати і рік, і більше, — пояснив експерт. – Наприклад, банк «Надра» — вкладники  два роки не мали доступу до своїх вкладів. Тепер доступ до вкладів майже миттєвий».

 В 2012-му ця сума виплати була підвищена до 200 тисяч гривень з урахуванням відсотків, нарахованих на вклад (а починалась ця сума з 500 гривень). Ці  кошти гарантовані державою. Для порівняння, Росія гарантує своїм вкладникам 750 000  рублів (приблизно 181 тис.гривень).

Існують, звичайно, й обмеження щодо повернення вкладів. Вони стосуються вкладів  менше 10 гривень, або тих, які розміщені за найбільш сприятливих умов та підвищеною відсотковою ставкою, депозитів, розміщених працівниками або вкладниками, які на той час виконували функції членів наглядової ради, спостережної, ревізійної комісії, членів правління банку, а також вкладів, розміщених на депозитний сертифікат на пред’явника.

Що треба робити людині, коли вона дізнається про те, що її банк збанкрутів? Це, мабуть, найголовніше питання для всіх, хто має депозити. Як пояснила Олена Шарова, якщо у вкладника дія депозиту закінчилася, але банк ще не виплатив кошти, він бере свій паспорт та ідентифікаційний код та звертається до касира свого банку, той перевіряє прізвище у списку вкладників і виплачує кошти. Це за умов роботи тимчасової адміністрації. У разі, коли Нацбанк відкликав ліцензію, і розпочато ліквідацію, то людина отримує гарантовану суму у банка-агента. «Фондом визначені декілька банків-агентів, які виконують функції по виплаті, — прокоментувала О.Шарова. —  Ця інформація публікується у двох державних виданнях — «Голос України» та «Урядовий кур’єр», на нашому сайті, а також працює «гаряча лінія» Фонду 8-800-308-108.

А.Оленчик додав: «Для отримання виплат не треба їздити в Київ, тому що по кожному банку, який виводять з ринку, експерти аналізують, де знаходяться вкладники, і визначається комбінація банків-агентів таким чином, щоб вона ідеально покривала всю необхідну територію. Людина приходить в будь яке відділення з паспортом та ідентифікаційним кодом та негайно отримує кошти».

Якщо у перші місяці не вдалося скористатися своїм правом, а банки-агенти вже завершили свою роботу, то треба звернутися безпосередньо до Фонду, вказати свій рахунок  і потім отримати кошти. «У разі, коли минуло три роки, і раптом хтось звернувся щодо виплати вкладу пізніше обумовленого законом терміну, але цей строк пропущений з поважної причини, то людина може відновити свої права через суд і також отримати гроші», — підсумував експерт.

Читати також:

Чиновники ховаються за відмовками “немає коштів”, аби не вирішувати проблеми, пов’язані з переселенцями — певен аналітик Сергій Карелін

“Проїхавши 8 областей України, де на даний момент зареєстровано більше 80% зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб, я із упевненістю можу стверджувати, що в нашій державі існує великий розрив у спілкуванні між чиновниками та переселенцями, в зв’язку з чим з’являється дискомунікація”, — розповів в ході парламентських слухань щодо ВПО експерт “Громадської ініціативи “Луганщини”, учасник Коаліції патріотичних сил …