Чому держава не сприяє спрощенню системи проведення тендерів?

16.07.2013 | Кількість переглядів: 882

З 1 січня поточного року в Україні повинна була запрацювати система електронного реєстрованого аукціону. Для цього знадобився би електронний майданчик, завдяки якому мали проходити державні закупівлі. Це сприяло б спрощенню процедури проведення тендерів, а також зробило б її максимально прозорою, – вважають експерти. Перевага електронних торгів перед старою системою очевидна. По-перше всі процедури укладання угод про закупівлі, що раніше відбувались три-чотири місяці, у просторі електронного майданчика відбуваються максимум за день. По-друге ця система робить процедуру проведення тендерів максимально прозорою. Підписані зміни до закону «Про держзакупівлі» зобов’язують замовника публікувати на web- порталі уповноваженого органа об’яви про те, що буде проводитись процедура закупівлі. Також замовник оприлюднює кваліфікаційну документацію, або документацію конкурсних торгів, протокол, який фіксує розкритті пропозиції конкурсних торгів, кваліфікаційні або цінові пропозицій. Після викладення всієї необхідної інформації, протягом трьох днів замовник повинен опублікувати звіт. Якщо закупівля відбувається в одного учасника, замовник повинен оприлюднити обґрунтування застосування саме такої процедури.

Здавалось би, що електронний торгівельний майданчик має лише позитивні сторони і повинен спростити систему державної закупівлі. Але чим простіша і прозоріша будь-яка система, тим складніше заплутати будь-які зв’язки. В нашій державі для не функціонування такого електронного майданчика, окрім дійсних причин, що уповільнюють процес налагодження, є ще і декларовані, що ускладнюють створення системи електронних торгів.

«Важко відповісти, чи готові до таких нововведень наші управління і відділи освіти? Під час нашого моніторинга з 18 відправлених запитів було отримано відповіді лише від 10 установ. Від загальної суми це 55%. Відповідати не побажали у Ворошилівському, Кирівському районному відділенні освіти м. Донецька, Ленінському, а у Пролетарському районному відділенні взагалі не функціонувала поштова скринька. В січні місяці, через заборгованість, у них взагалі відключили доступ до мережі Інтернет. Про які електронні підписи, або цифрові закупівлі може йти мова?» – обурюється заступник гологви громадської організації «Батьківщина» Сергій Карелін. Також всім учасникам електронних торгів необхідно мати сертифікат електронного цифрового підпису та печатки підприємства. Як не дивно, у Донецькій області з 10 отриманих відповідей, всі 10 відділів управління освіти мали електронні сертифікаційні ключі і печатки. Але цікаво, що переважна більшість складала угоду на отримання електронних ключів та печаток з ТОВ «Український сертифікаційний центр» та сплачували за ці послуги від 150 до 450 грн. в залежності від терміну договору. Але за цю послугу можна було і не сплачувати кошти. Для цього необхідно було просто самостійно звернутися до податкової. Сергій Карелін повідомив, що послугами вище зазначеного товариства скористались Будьонівський, Калінінський, Київський райвідділи, Управління освіти Донецька,м. Костянтинівки, м. Краматорська і відділ освіти Слав’янськой райдержадміністрації. Відділ освіти Ясинуватьскої райдержадміністрації уклали угоду з ТОВ «Арт-мастер» , що як і «Український сертифікаційний центр» надавав цю послугу за певну платню. «Ті, хто вже склав ці угоди та отримав необхідні послуги розуміють, що це не важка процедура, і не варто сплачувати за неї такі гроші» – пояснює заступник голови організації «Батьківщина». З 10 управлінь освіти, що мали електронні сертифікаційні ключі та печатки. лише Петровський районний відділ освіти безкоштовно уклав угоду з Акредитованим центром сертифікації ключів Державної податкової адміністрації.

Та існують інші проблеми. Зокрема, не всі установи оприлюднюють необхідну документацію. Сергій Карелін повідомив, що найсерйознішим порушником виявилось управління освіти м. Донецька разом з п’ятьома його районними відділами. «По першому, нами виявлено відсутність повної комплектації документів по 36 позиціях з 57, що складає більше половини. Управління освіти Краматорської міської ради з 71 позиції не опублікувало лише одну: документацію пропозицій конкурсних торгів, що яка складає лише два-три документи. Це свідчить про якість їхньої роботи. Одна неопублікована позиція з 71 – це рівень!», – підкреслив С.Карелін, – «та є і кращі. Артемівський, Ясинуватський районні відділення освіти, також Костянтинівске міське управління освіти подали всі документи. Та не всі відділи освіти працюють відкрито для суспільства», – підсумував експерт.

Інформацію підготувала Анастасія Гасан