Чим приваблива адресність соціальних виплат?

15.03.2011 | Кількість переглядів: 669

Аналітики та науковці вважають, що соціальні гарантії, які передбачені діючим законодавством, не виконують функцію соціального захисту найбільш потребуючих верств суспільства. Виправити ситуацію допомагає проект «Удосконалення системи соціальної допомоги», який реалізує Міністерство соціальної політики України за підтримки Світового банку з лютого 2006 року. Метою є значне підвищення ефективності системи соціальної допомоги України: зробити її справедливою та орієнтованою на інтереси людини шляхом удосконалення адресної спрямованості грошової допомоги та покращення обслуговування людей.

«Проблема подолання бідності є одним з пріоритетів діяльності уряду України та державних органів влади», – стверджують представники Міністерства соціальної політики України. На сьогодні існує близько 20 програм соціальної підтримки. Лише на допомоги сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, дітям-інвалідам та інвалідам з дитинства у Державному бюджеті передбачені витрати у сумі 26,4 млрд. грн, що на 2,7 млрд. грн більше, ніж торік.

Станом на 1 січня 2011 року субсидії на оплату житлово-комунальних послуг отримували 1 391,6 тис. сімей. Всього у держбюджеті на цей рік для надання пільг та житлових субсидій населенню для оплати електроенергії, природного газу, послуг теплопостачання, водопостачання і водовідведення, квартирної плати тощо передбачено 7,0 млрд. грн, що на 1,1 млрд. грн. більше, ніж торік.

У рамках реалізації проекту в усіх місцевих підрозділах праці та соціального захисту запроваджено стандартну модель єдиної технології спрощеного прийому громадян, що підвищує ефективність роботи місцевих управлінь, полегшує щоденний контроль за опрацюванням заяв та наданих документів. До того ж, зберігання особових справ громадян, що отримують соціальну допомогу, в окремих, спеціально виділених приміщеннях, що обмежує доступ до них, гарантує конфіденційність отриманої від заявників інформації. У кінцевому результаті  новації дозволять забезпечити допомогою всіх, хто її потребує.

Заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту ДОМА Артем Черниш під час інтерв'ю для "Радіо Свобода"

Заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту ДОМА Артем Черниш під час інтерв'ю для "Радіо Свобода"

Про реалії системи соціального захисту населення, розповів на засіданні Донецького прес-клубу заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту ДОМА Артем Черниш: «У нашій країні вже близько 20 років діє система соціального захисту населення. Як і всі державні системи вона потребує реформування, пошуку нових підходів та методів. У зв’язку з цим кілька років тому Міністерством соціальної політики спільно зі Світовим банком був розроблений проект «Удосконалення системи соціальної допомоги в Україні», який передбачає реформування пільгової системи, а також надання допомоги та субсидій дітям та малозабезпеченим родинам. Цьогоріч Кабінетом міністрів України було прийнято рішення про спрощений порядок видачі субсидій. Вперше за всю історію України був знижений поріг оплати для населення: для працездатного населення з 20% до 15%, для непрацездатного населення з 15% до 20%. З 1 серпня до кінця року збільшилась кількість громадян, які звернулись за субсидіями. До початку 2011 року субсидії отримали близько 200 тисяч людей, що на 50 тисяч більше, ніж за попередній рік. Відповідно, спостерігається зріст на 30%. Це – наслідки вдалого реформування системи соціального захисту населення. Очікується реформування й у пільгових системах. В Донецькій області близько 3,3 млн. людей, які мають можливість користуватися пільгами, що становить більше 50% населення області».

Завдяки впровадженню єдиної технології прийому громадян спрощено процедуру їх звернення для отримання соціальної допомоги. А впровадження нового програмного забезпечення сприятиме створенню єдиної бази даних людей, що отримували будь-який вид соціальної допомоги, прискорить терміни опрацювання заяв та підвищить контроль за цільовим використанням бюджетних коштів.