Чи зможуть кредитні спілки стати альтернативою банківському кредитуванню під час економічного спаду?

14.01.2011 | Кількість переглядів: 637

Сучасні українські кредитні спілки – це знайомі багатьом з радянських часів «каси взаємодопомоги» чи скоріше міні-банки? Послуги, які вони надають у багатьох випадках мало чим відрізняються від кредитів комерційних банків, проте відносна «бідність» українських спілок (порівнюючи із закордонними аналогами) фактично стримує їх популяризацію і подальший розвиток. За даними, озвученими на конференції Всеукраїнської асоціації кредитних спілок, що відбулася у травні минулого року, активи цих установ (станом на 01.01.2008 р.) складали 5261 млн. грн.  Проте, як фінансова криза вплине на сферу кредитування та їх розвиток? «Навесні єдиним фінансовим інститутом, який буде спроможним кредитувати населення, залишаться кредитні спілки», – у цьому переконаний радник голови Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України Андрій Оленчик.

«Національна Асоціація кредитних спілок України працює вже майже 15 років, – зазначив президент Асоціації Петро Козинець, – ми об’єднуємо 175 кредитних спілок і дуже суворо ставимося до членства. В нас понад 10 років працює стабілізаційний фонд, який гарантує кредитним спілкам – членам НАКСУ, захист від банкрутства. Та, на жаль, кількість прострочених кредитів за останній час зростає, але це лише прострочені, а не втрачені кредити». Експерт зазначив, що в спілках використовуються іноді ті ж процеси, що і в банках – судові позови й таке інше. Що  стосується гарантій, то  «існує застава за кредит, а також запорука одного члена спілки за іншого й таке інше. Але ви повинні розуміти, що спілка – це кооперація певного кола людей, тут ви не просто черговий клієнт в банку», – наголосив Козинець.

зліва направо: голова виконавчого комітету Донецької обласної Асоціації кредитних спілок, голова правління КС «Схід» Микола Тищенко та президент Асоціації кредитних спілок України Петро Козинець відповідають на питання журналістів

На регіональному аспекті питання зупинився голова виконавчого комітету Донецької обласної Асоціації кредитних спілок, голова правління КС «Схід» Микола Тищенко: «Справа в тому, що саме сьогодні, в цей важкий час люди знаходять в спілках надійний фінансовий захист, кредитні спілки продовжують кредитування зараз, на відміну від багатьох банків. Звісно, мова йде не про сотні тисяч гривень, не про здійснення якихось запаморочливих проектів, але тим не менш. Якщо працювати за правилами, то кредитні спілки є і будуть завжди».

«В нашій спілці, з початку економічної кризи, не було жодної відмови у поверненні депозитів і відсотків, всі бажаючі отримали свої гроші вчасно», – підкреслила  голова правління КС «Добробут» Євгенія Тишлек. Що стосується вступу до спілки «Добробут», експерт зазначила, що в статуті вказано, що спілка працює для жителів Донецька й області, але все ж таки ядро організації складають працівники й випускники Донецького національного університету. «Рекламу широкому загалові ми не даємо, нам вистачає спілкування в цьому колі, щоб динамічно розвиватися», – завершила пані Тишлек.