Чи зможе український ринок біоетанолу запезпечити потреби транспорту?

05.02.2013 | Кількість переглядів: 2 668

За оцінками компанії «Техінсервіс», з 2014 року Україні знадобиться 225 тисяч тонн біоетанолу на рік, щоби забезпечити виконання вимог Закону про обов’язкове додавання 5% спирту до бензину та 315 тисяч тонн – у 2016 році, коли частка спирту в паливі має скласти 7%. Чи стане використання біоетанолового бензину реальністю для українських автовласників?

Директор консалтингової компанії «А95» Сергій Куюн так прокоментував ситуацію: «Мені здається, що багато хто, у тому числі й посадовці, дещо спрощено уявляють собі цей складний проект. Для його реалізації потрібно мати потужну виробничу базу, при чому як для отримання біоетанолу та ефірів, так і для базових бензинів. Нічого цього сьогодні немає, і за рік створити всі ці виробництва не вийде при всьому бажанні. Зараз в Україні виробляється 60 тисяч тонн біоетанолу, які використовуються для альтернативного палива, а потрібно буде майже у п’ять разів більше. За рік ліквідувати таку нестачу спирту нереально». Також на його думку, щоби впровадити подібну програму необхідні великі інвестиції, а їх залучити сьогодні в Україну вкрай складно. Потрібна нормальна спиртова та нафтопереробна галузь, супровідна інфраструктура, досвід та технології. Сергій Куюн упевнений, що результатом пришвидшеного впровадження нововведення стане втрата якості палива та поламки автівок.

Начальник відділу Департаменту інженерно-технічного забезпечення та сільсько-господарського машинобудування Міністерства аграрної політики та продовольства Юрій Хоменко заперечив такі сумні перспективи, та пояснив, що країні потрібно 635 тисяч тонн кукурудзи або 3,3 тонн цукрового буряку, щоби забезчити внутрішні транспортні потреби в біоетанолі. «Необхідно всього 3 % від нашого урожаю (валового збору), – зауважує експерт. – Україна зібрала 20,9 млн.тонн зерна кукурудзи, а для того, щоб виробити 225 тисяч тонн біоетанолу, треба лише 675 тисяч тонн зерна, тобто – це крапля в морі». Представник Міністерства наголосив: «Ми можемо забезпечити і продовольчі потреби, й енергетичні – без суттєвого впливу на наш експорт». Аграрії запевняють, що в державі є й потужності для виробництва спирту, й сировинна база, до того ж вже шість заводів переобладнали під потреби виробництва біоетанолу. В Міністерстві кажуть, що технічно та економічно цей закон обгрунтований.

На думку заступника директора НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева ситуація розвиватиметься так: «Оптовий паливний ринок досить привабливий. Якщо зобов’язати всіх імпортерів та виробників нафтопродуктів на території України додавати 5% спирту до бензину, то можна «відкусити» великий «шматок» ліквідного ринку. І в цьому «шматку» дуже заціквлені українські спиртовики». За його словами, якщо додавання 5% біоетанолу стане обов’язковим, то це означає, що з-за кордону буде надходити не бензин, який відповідає європейському стандарту, а напівпродукт. Тому що за стандартом 2007 року в ньому вже міститься біоетанол. «Тобто ідея така: завезти сюди продукт, а потім його тут зіпсувати українським спиртом. І все це прикривається гаслом про підтримку вітчизняного виробника», – резюмує експерт.

«Основний недолік Закону про біоетаноловий бензин, – прокоментував Геннадій Рябцев, – це те, що ДСТУ на нього розробляли не фахівці паливної галузі, а технічний комітет з розробки стандартів та сертифікації горілчаних виробів та дріжджів. Тоді як в Європі використовують спеціальний стандарт якості».