Чи допоможе спеціальна інформаційно-аналітична система зробити бюджетні дії влади Донецької області більш обґрунтованими

21.02.2011 | Кількість переглядів: 783

18 лютого 2011року на засіданні Донецького прес клубу відбулась презентація Інтелектуальної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи супроводу бюджетного процесу (ІАСБП).

Її специфіку та принципи роботи описав член-кореспондент НАН України, заступник директора Інституту економіки промисловості НАН України Валентин Вишневський:

«Проект, над яким працюємо – не комерційний, а бюджетний. Його розробляють та відпрацьовують вже протягом декількох років вчені Національної Академії Наук України. На мою думку, органи державної влади продовжують приймати рішення в ручному режимі, тому часто не в силах передбачити довгострокових наслідків своїх дій. Саме тому НАН України поставила завдання створити інструмент, який дозволяв би формувати та вибирати науково обґрунтовані напрямки розвитку бюджетно-податкової політики держави».

За словами В. Вишневського, ідея створення подібного проекту народилася у стінах Академії ще у 2007 році, і першими стали донецькі науковці-розробники. Саме їм вдалося представити свій прототип Інтелектуальної автоматизованої інформаційно-аналітичної системи супроводу бюджетного процесу.

Заступник директора Інституту економіки промисловості НАН України Валентин Вишневський представляє ІАСБП

«Систему розроблено, як аналітичний інструмент, що дозволяє відстежити тенденції розвитку економіки під впливом різноманітних факторів. Наприклад, зміна курсу долара, ціни на паливо, збільшення податку на прибуток тощо. Основою моделі стала імітація функціонування реального сектору економіки – підприємств, що нині працюють на Донеччині. Нашу розробку можна назвати системно-динамічною моделлю, яка імітує роботу підприємств області», – Валентин Вишневський.

Він також доповнив, що по суті, інтелектуальна автоматизована інформаційно-аналітична система супроводу бюджетного процесу – є технологією перетворення статистичної інформації в комплекс прогнозованих моделей. Це, у свою чергу, дозволяє розраховувати варіанти майбутнього розвитку економіки області чи країни. Всі данні, що використовуються системою, оновлюється кожні півроку.

Валентин Вишневський стверджує, що «країни СНД не мають моделі аналогічного класу: наприклад, Міністерство фінансів Російської Федерації використовує системою, яка є статистичною та показує фактичний стан бюджету. Системно-динамічні моделі використовують МВФ та Світовий Банк, але подібну нашій має тільки американський штат Каліфорнія. За її допомогою розглядаються бюджетні рішення, вартістю понад 10 млн. доларів».

Як акцентував керівник проекту Валентин Вишневський, «мозок нашої системи доречно порівняти з мозком дитини: вона задає непотрібні питання та дає не зовсім правильні відповіді, але дещо вона вже вміє…Так, депутати Верховної Ради, користуючись ІАСБП, зможуть отримувати відповіді щодо тенденцій розвитку економіки, залежно від тих питань та пропозицій, які вони намагаються висунути на розгляд колегам».

Директор Вищої школи економіки, проректор ДонНТУ В’ячеслав Дементьєв оцінює розробку донецьких науковців

«Цінність проекту полягає у тому, що методологія, яку пропонує колектив Вишневського, принципово нова та дає підґрунтя майбутнім методологіям підрахунків реальних прогнозів та програм економічного розвитку територіального та національного рівнів, замість застарілих методів, якими користуються зараз», – оцінив директор Вищої школи економіки, проректор ДонНТУ В’ячеслав Дементьєв.

«Власне, мені здається, що цей проект – є суттєвим проривом у розвитку вітчизняної науки: створено ефективний інструментарій, за допомогою якого у майбутньому можна буде розглядати економічні та бізнес стратегії. Проведено великий обсяг роботи, і в результаті – збудована складна система підрахунків. І це доводить, що українська наука не стоїть на місці та чутки про її смерть суттєво перебільшені. Чи буде цей проект втілений у життя, чи допомагатиме він політикам у прийнятті бюджету та інших законопроектів – покаже час», – завершив В’ячеслав Дементьєв.