Альтернативна енергія: досвід Фінляндії – Україні

15.01.2011 | Кількість переглядів: 1 064

Альтернативні джерела енергії сьогодні над популярні в усьому світі, особливо у Швеції, Данії, Фінляндії, Німеччині тощо. Деякі з цих країн не просто першими розпочали запроваджувати інноваційні підходи у цій сфері, але й власноруч розробляти ефективні моделі використання альтернативної енергії.

Сьогодні багато пропозицій приходить на український ринок з країн Європи, та які технології будуть більш дієвими в нашій державі? Чий досвід можна перейняти якомога ефективніше і за короткий термін вирішити проблеми енергетичної залежності? Україні бракує власних ресурсів на проведення аналітичної роботи, узагальнення іноземного досвіду та дослідження відповідного ринку. Все це потребує значних коштів…

Зліва направо: керівник проекту «Альтернативна енергія: фінський досвід — Україні» Наталя Єременко, голова громадської організації «Летавиця» Наталя Денисенко, приватний підприємець Олег Шул’єв

У 2010 році завершується термін дії Програми енергозбереження Донецької області. На думку експертів, цього ж року постане необхідність написання вже стратегії, до основи якої мають увійти не лише результати реалізації Програми, але й ґрунтовні дослідження: як проблеми з енергозбереження на Донеччині, специфіки регіону, так і адаптації іноземного досвіду. Певна робота в цьому напрямку вже зроблена.

За підтримки управління енергозбереження Донецької облдержадміністрації, громадська організація «Летавиця» розробила для різних цільових аудиторій необхідні брошури та каталоги. Тепер представники державних установ, розробники стратегій розвитку альтернативних джерел енергії, використовуючи ці матеріали, зможуть набагато швидше ознайомитись із іноземним досвідом. Бізнесменам систематичні тематичні каталоги допоможуть розібратись із новітніми технологіями та знайти оптимальних партнерів закордоном тощо. За основу було використано досвід Фінляндії. Свого часу фінські ноу-хау, серед яких не лише технологічні нововведення, але й системи моніторингу та менеджменту, сприяли швидкому та якісному оновленню енергетичної системи держави.

Керівник проекту «Альтернативна енергія: фінський досвід — Україні» Наталя Єременко під час інтерв'ю

Голова громадської організації «Летавиця» Наталя Денисенко розповіла: «Ми займаємося реалізацією інформаційних проектів у сфері енергозбереження протягом декількох останніх років. Накопичений досвід говорить про те, що від розмов ця тема переходить на етап дій, але процес цей досить сумбурний і болісний, у зв’язку з величезним потоком інформації, що линула до нас із країн західної Європи». За словами експерта, саме Скандинавія лідирує в напрямку альтернативної енергетики. Європу змусило життя замислитися про альтернативні джерела енергії протягом останніх 15 років. Із часів прийняття основних регламентуючих документів останні 10 років змушують уряди держав думати про те, як їм залучати гроші, адже бюджет Європейського союзу один на велику кількість країн, і які найефективніші моделі пропонувати для того, щоб країна могла отримувати ці гроші на реалізацію й розвивати цю тему.

«Ми прийняли рішення структурувати досвід різних країн, оформляти його в інформаційні продукти, які допоможуть розібратися в темі не тільки простим громадянам, але й тим, хто ухвалює рішення, – наголосила Наталя Денисенко, – наша країна, перейшовши на шлях розвитку ринкової економіки, особливо тепер потребує цієї інформації, адже ринкова економіка губить екологічні ресурси орієнтацією на прибуток».

В свою чергу, керівник проекту «Альтернативна енергія: фінський досвід — Україні» Наталя Єременко підкреслила, що досвід Фінляндії «нам здався найцікавішим для нашого регіону тому, що саме ця країна, ще не дуже давно була енергозалежною державою, що не має власних енергетичних ресурсів, із середнім рівнем економіки й з енергоємними галузями промисловості – як і ми. За дуже короткий період часу Фінляндія стала однією з лідируючих країн у розвитку нових видів економіки – зокрема біоенергетики. Уже зараз Фінляндія чверть енергії виробляє за рахунок біомаси. До того ж ці технології допомагають значно скорочувати відходи й викиди».

«З 2006 року я займаюся наданням інжинірингових послуг, і пов’язаних з ними по використанню в енергетичних цілях біомаси: відходи в лісовій промисловості, сільському господарстві і т.д. На початку нашої діяльності дійсно було дуже складно відшукати потрібну інформацію, – акцентував приватний підприємець Олег Шул’єв, – наша діяльність тісно пов’язана з лісовою промисловістю – те, що дуже розвинуте у Фінляндії. Під час торішньої «газової війни» України з Росією, цим напрямком дуже бурхливо почали цікавитися. Є обласні запити, пов’язані з тим, що основна кількість енергетичного встаткування, встановленого для опалення соціальної сфери, підходить до завершення свого терміну дії й виникає питання – чім його змінювати. Газ, вугілля дорожчає, а альтернативних видів дуже багато».

За словами експерта, представники сільськогосподарської діяльності вже активно цікавляться, яким чином вони можуть використовувати свої відходи. Та поки що все на рівні збору інформації. «Ми працюємо з підприємцями, які готові вкладати гроші в цьому напрямку, або у виробництво, або у використання альтернативних видів палива. Ситуація на ринку альтернативних видів палива почала налагоджуватися тільки зараз: з появою інформації. В Україні, наприклад, виробництво гранульованого біопалива з відходів різних видів біомаси – більше 80 підприємств, нормально функціонують – 5-6. Не врахували місце положення, як доставляти сировину, як здійснювати транспортування сировини. Одні на стадії банкрутства, інші залучають інвестиції, щоб модернізувати або перенести своє виробництво. Це одна з наступних проблем – інвестиції, з ким співробітничати і т.д.», – підсумував підприємець.