Активісти Донбасу виступили проти існуючої пропускної системи

24.04.2015 | Кількість переглядів: 911

Більшість українців, які вимушено залишаються на окупованій території, не можуть виїхати звідти навіть тоді, коли їм загрожує реальна небезпека. Чинником порушення прав громадян України на вільне пересування є неефективна пропускна система, за якою криється серйозна корупційна складова та бажання покарати жителів регіону. Таку точку зору озвучив координатор Коаліції патріотичних сил Донбасу Сергій Гармаш на прес-конференції в Києві 23 квітня 2015.

Активісти Коаліції Патріотичних Сил Донбасу (КПСД), у складі якої 17 громадських організацій з Донбасу, виступили зі зверненням до голови Служби безпеки України Валентина Наливайченка. Основна вимога – переглянути та вдосконалити Тимчасовий порядок здійснення контролю над переміщенням осіб, транспортних засобів та вантажів уздовж лінії зіткнення в межах Донецької та Луганської областей.

Система, що існує зараз, юридично незаконна та неефективна. Перепустки продаються та купуються за ціною від 150 до 1500 гривень, тому терористи вільно пересуваються та провозять зброю, в той же час пересічні громадяни не мають змоги виїхати з окупованої території. Патріотів переслідують за політичні погляди та діяльність на користь України, а випускники шкіл, наприклад, не можуть скласти ЗНО та вступити до вищих навчальних закладів України.

«Держава фактично змушує випускників шкіл, які не можуть виїхати, вступати до вишів невизнаних ДНР/ЛНР або їхати в Росію», — вважають учасники Коаліції.

Учасники КПСД не бачать сенсу в пропускній системі у тому вигляді, в якому вона існує зараз, оскільки вона не працює на вирішення завдання, задля якого була створена – боротьби з тероризмом. На думку коаліціантів, цілком скасовувати пропускну систему не обов’язково, однак «її потрібно привести у відповідність до українського законодавства».

Правові аспекти проблеми окреслила адвокат Наталя Целовальниченко, керівник громадської організації «Луганська правозахисна група». За її словами, сьогодні ми маємо справу з прямим порушенням прав і свобод громадян України.

В першу чергу, порушення Конституції пов’язано зі статтею 64: «Поки у нас не введений воєнний стан, будь-які обмеження, пов’язані з пересуванням громадян або обмеженням права власності, інших прав і свобод є неконституційними», — підкреслила правозахисник. Основний принцип національної безпеки – пріоритет прав і свобод громадян – законодавчо прописаний. Однак чинний тимчасовий порядок не відповідає меті, яку він декларує, та створює серйозні корупційні ризики. Система працює в порушення Закону України «Про основи національної безпеки України» та не досягає головного – захисту людей і територій України.

Для багатьох є очевидним, що назріла необхідність змінювати нинішню ситуацію, пов’язану з пропускною системою, яку координатор Коаліції Сергій Гармаш назвав жорстокою.

Що для цього потрібно зробити – озвучили представники КПСД. По-перше, створити робочу групу СБУ з розробки законної адекватної пропускної системи і включити до її складу представників громадських організацій. Наступним кроком має стати створення комп’ютерної бази осіб, які причетні до тероризму, сепаратизму. І, нарешті, треба ввести ретельний огляд на блокпостах: «встановлювати рамки-металошукачі, як у аеропортах: забезпечити такий самий порядок, як при перетині державного кордону». З огляду на об’єктивні причини для пенсіонерів та інвалідів потрібно максимально спростити систему – «можливо, видавати евакуаційні перепустки, дуже швидкі», — запропонував Гармаш.

Чимало питань, що знаходяться у компетенції Служби безпеки України, так і залишилися без відповідей – запрошені представники СБУ на медіа захід не з’явилися.

У разі якщо відомство Наливайченка проігнорує офіційне звернення, представники КПСД мають намір оскаржити тимчасовий порядок перетину лінії розмежування в Адміністративному суді.

Читати також:

У Києві відбулося перше обговорення практикуму деокупації

Практичний досвід волонтерів, які вже сьогодні реалізують процеси деокупації на визволених територіях, має бути корисним не лише у Донбасі після його повернення в Україну, а й в інших регіонах країни – у рамках декомунізації свідомості та розвитку громад. Такого висновку дійшли експерти круглого столу «Деокупація: як це працює?», який відбувся в Українському кризовому медіа-центрі (Київ) …

«Мій будинок — моя фортеця»: як переселенці у Львові вирішують житлові проблеми?

Что нам стоит дом построить?  …Я подумал, что тужить? Нужно взяться нам и строить… Саме ці рядки згадалися під час розмови з представниками організації «Громадський рух переселенців Донбасу». І в цій асоціації немає ні краплі іронії. Ця команда заслуговує на повагу й підтримку. Адже, незважаючи на те, що проекти будівництва житла для переселенців настільки складні …

Олексій Загребельний: «Ми не допомагаємо переселенцям. Ми допомагаємо тим, у кого є проблеми»

Вам потрібна специфічна допомога? Записуйте: місто Суми, громадська організація «Клуб «Шанс». «Нам неважливо, звідки й хто ця людина…» –… Ситуації? О, ситуації у нас різні були! Наприклад, у міліцію кілька разів забирали, – посміхається Валя. – Ми тоді працювали за проектом фонду «Відродження» для підтримки пацієнтів, вимушено переміщених із зони АТО. А там передбачалися й …

Вінницька «ВІСЬ» – вісь порозуміння, діалогу та інтеграції переселенців

Вінниччина, що гостинно прийняла тисячі вимушених переселенців, має особливий досвід їхньої  інтеграції до місцевих громад. По-перше, Вінницька область традиційно славиться саме сильною громадою, цікавими соціальними ініціативами та неформальним підходом до того, що називається офіційним терміном «формування громадянського суспільства». По-друге, специфіку ситуації зумовив переїзд до обласного центру Донецького національного університету, славетного українського вишу, який разом з …